Depilacja czy epilacja?

Usuwanie niechcianego owłosienia dla poprawy urody od lat było ważnym, chociaż często bolesnym i frustrującym zadaniem. Na szczęście dla nas – kobiet, w dzisiejszym świecie najnowsze metody pozwalają na zniwelowanie tych trudności. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów usuwania niechcianego owłosienia, z których warto wybrać odpowiedni dla siebie, nie tylko ze względu na urodę, ale również i zdrowie.

Czym różni się depilacja i epilacja?

Na co dzień słyszymy często o „depilacji” i „epilacji”, ale czym te dwa zabiegi różnią się od siebie? Wychodząc od definicji, można powiedzieć, że depilacja to usuwanie włosów z powierzchni skóry. Podczas zabiegu depilacji usuwa się włos z cebulką, która potem odrasta. Zabieg daje efekt gładkiej skóry, ale tylko na krótki czas, gdyż włosy będą sukcesywnie odrastać. Epilacja polega na niszczeniu całości włosa, wraz z jego częścią znajdującą się w skórze właściwej. Cechą charakterystyczną tego zabiegu jest efekt w postaci trwale usuniętego owłosienia.

Zbędne owłosienie usuwa się za pomocą wosku – ciepłego lub zimnego i pasków flizeliny.

Ciepły wosk powoduje rozszerzenie porów skóry. Nakłada się go zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa, następnie na posmarowaną skórę przykłada się pasek flizeliny i zrywa go energicznym ruchem, pod włos. Po zabiegu, resztki wosku można usunąć płynem na bazie olejku mineralnego i lanoliny lub zwykłą oliwką. Włoski objęte zabiegiem powinny mieć długość co najmniej 4 mm – zbyt krótkie mogą nie zostać usunięte. Wadą tej metody jest odczuwalna bolesność podczas zabiegu oraz ryzyko podrażnień i zerwania naskórka. Nie wolno wosku nakładać wielokrotnie w jedno miejsce!

Zimny wosk działa pod wpływem temperatury ciała. Przed zabiegiem, tubkę z woskiem wkłada się do ciepłej wody lub rozgrzewa w dłoniach po to, aby uzyskał płynną konsystencję. Sam zabieg przebiega dokładnie tak samo jak w przypadku zabiegu ciepłym woskiem. Zabieg woskowania powtarza się co 3-5 tygodni.

W stosowaniu wyżej wymienionych metod, należy mieć świadomość, że odrost włosków to sprawa indywidualna, u jednych efekt utrzyma się aż cztery tygodnie, a u innych wystarczy jedynie na dwa. Dodatkowo, warto wiedzieć, iż włosy znajdują się w różnych etapach cyklu wzrostu i w momencie depilacji nie wszystkie znajdują się na powierzchni skóry. A to oznacza, że nie wszystkie włosy zostaną wyrwane podczas jednego zabiegu i dla lepszego efektu, zaleca się powtórzenie depilacji w odstępie kilku dni.

Depilacja laserowa – najskuteczniejsze rozwiązanie w walce z niechcianym owłosieniem

Najpopularniejsze są obecnie lasery diodowe, które dają także najlepsze efekty. Epilacja laserowa polega na usunięciu włosów za pomocą urządzeń emitujących wiązki światła. Ich zasada działania to absorbowanie fali świetlnej przez melaninę znajdującą się w cebulkach włosowych. Promieniowanie lasera zamienia się na energię cieplną, która powoduje niszczenie cebulki włosa. Wadę tej metody jest fakt, iż laser nie rozróżnia barwnika znajdującego się we włosach i skórze, dlatego najlepszymi kandydatami do depilacji laserowej są osoby o jasnej karnacji. Ponadto światło najlepiej działa na ciemne owłosienie. W Esti Life do epilacji laserowej wykorzystujemy laser Mediostar Next, który pozwala trwale i skutecznie usunąć zarówno ciemne jak i jasne włosy, z którymi nie poradził sobie inny laser. Karnacja skóry pacjenta nie stanowi problemu bowiem jest on równie skuteczny przy każdym z fototypów skóry. Depilację laserową przeprowadza się w kilku sesjach, ok. 5-7 i powtarza mniej więcej co 4-8 tygodni.