Dermatolog, a kosmetolog

Kosmetyczka, kosmetolog oraz dermatolog, mają inny zakres uprawnień i powinni ze sobą współpracować. Wszystkie te zawody w centrum swojego zainteresowania mają skórę oraz jej dobrą kondycję, co za tym idzie część oferowanych usług się powiela. Warto jednak wziąć pod uwagę tok nauczania każdego z tych zawodów, by móc odpowiednio wybrać specjalistę. Coraz częściej można spotkać gabinety kosmetyczne ściśle współpracujące z lekarzem dermatologiem, lekarzem medycyny estetycznej czy też podologiem, co pozwala zapewnić klientowi kompleksową opiekę zarówno w kwestii leczenia schorzeń skóry i jej przydatków jak i prawidłowej pielęgnacji po kuracji. 

Kosmetolog

Kosmetolog posiada szeroką wiedzę dotyczącą skóry, jej budowy, aspektów jej działania włączając w to anatomię i fizjologię, jak również szlaki metaboliczne zachodzące w komórkach. Tok studiów wymaga zapoznania się z najbardziej szczegółowymi procesami rządzącymi skórą, by móc dokładnie zrozumieć zasadę jej działania. Ta wiedza przekłada się na trafną ocenę wyboru zabiegów gabinetowych, przeznaczonych do konkretnego typu skóry, dzięki którym osiągane będą najlepsze rezultaty. 

Wiedza dotycząca składu chemicznego preparatów i wpływu poszczególnych składników na skórę umożliwia prawidłowy dobór pielęgnacji oraz przewidzenie efektów ich stosowania. 

Dermatolog

Dermatolog jest lekarzem, który zajmuje się schorzeniami skóry i jej
przydatków (włosów, paznokci) oraz niektórymi chorobami ogólnoustrojowymi, ujawniającymi się przede wszystkim na skórze. 

Zmiany te niejednokrotnie zauważane są podczas zabiegów kosmetycznych, wówczas istotne jest aby kosmetolog po rozpoznaniu dolegliwości skierował klienta do dermatologa, który musi wykonać szereg badań, zebrać szczegółowy wywiad i zalecić kurację ściśle dostosowaną do potrzeb pacjenta. Po wyleczeniu problemu pacjent często zostaje odesłany z powrotem do gabinetu kosmetycznego w celu wizyty uzupełniającej terapię, bądź łagodzącej jej efekty.

Prawidłowa diagnoza umożliwia szybkie zażegnanie problemu, w tym celu istotna jest współpraca lekarza dermatologa z kosmetologiem, których kompetencje wzajemnie się uzupełniają. 

Jeśli nie mamy problemów skórnych i interesuje nas wyłącznie upiększenie ciała wybór specjalisty jest prosty, w tym celu udajemy się do kosmetologa. Natomiast w każdym innym przypadku, który tyczy się defektów kosmetycznych, zmian chorobowych występujących na skórze, można od razu skierować się do lekarza dermatologa, jeżeli natomiast klient w celu rozwiania swoich wątpliwości wybierze gabinet kosmetyczny, wykwalifikowany kosmetolog z pewnością po rozpoznaniu problemu wskaże ścieżkę postępowania i po konsultacji skieruje pacjenta do lekarza dermatologa w celu wyleczenia dolegliwości praz pomoże w doborze odpowiednich zabiegów, które po kuracji szybko przywrócą skórze prawidłową kondycję, a także ułatwi dobór odpowiedniej pielęgnacji domowej. Dlatego warto skorzystać z konsultacji kosmetologicznej, podczas której szczegółowo omówiona zostanie kondycja skóry i możliwości dotyczące poprawy jej stanu. 

W momencie kiedy klient decyduje się na wizytę u lekarza dermatologa, w celu poddania się zabiegowi z zakresu medycyny estetycznej, współpraca z kosmetologiem pomoże przygotować skórę, poprawić jej stan i kondycję, w celu uzyskania lepszych i długotrwałych efektów. 

Należy pamiętać, że prawidłowo i systematycznie pielęgnując skórę, rozwiązujemy wiele jej problemów. Jest to jednak cały czas poziom pielęgnacyjny.

Są takie problemy zdrowotne skóry z którymi kosmetolog ma obowiązek odesłać klienta do lekarza. Gabinety kosmetyczne ściśle współpracujące z lekarzem dermatologiem zapewniają kompleksową opiekę klientowi i dają większą szansę powodzenia w walce z defektami skóry. Pomoc dermatologa jest bezwzględnie potrzebna w sprawach trądzikowych, chorobach alergicznych, wirusowych i bakteryjnych skóry, grzybicach skóry gładkiej.

Dermatolodzy przepisując pacjentom leki,  powinni przypominać, że leczenie skóry nie zwalnia ich z obowiązku jej nawilżania. Pamiętając o silnym przesuszaniu skóry podczas leczenia dermatologicznego, należy pamiętać o nawilżaniu skóry. Jeśli terapia oraz stosowane leki nie wykluczają możliwości korzystania z zabiegów kosmetycznych z pomocą przychodzi tutaj kosmetolog, który nie tylko zadba o większy komfort dla skory podczas leczenia, ale również zmniejszy niepożądane efekty jakie mogą pojawić się po zakończeniu leczenia dermatologicznego.  Podsumowując: w celu zdiagnozowania problemu skórnego należy skierować klienta  do lekarza dermatologa, który wytłumaczy zarówno przyczynę dolegliwości, jak również w razie potrzeby zaleci stosowanie leczenia farmakologicznego. Jeśli po konsultacji dermatologicznej lekarz stwierdzi, że podłożem problemu skórnego nie jest choroba i wystarczą zabiegi kosmetyczne aby osiągnąć określony przy wywiadzie rezultat, pacjent kierowany jest do kosmetologa. Współpraca pomiędzy lekarzem dermatologiem a kosmetologiem daje większe  możliwości w celu osiągnięcia pięknej i zdrowej skory. Ponadto kosmetolog pomoże dobrać Pacjentowi kosmetyki, jednocześnie uświadamiając o domowej pielęgnacji skóry, która wspomoże efekty leczenia. Podobnie wyglada sytuacja gdy klient w pierwszej kolejności trafia do gabinetu kosmetycznego na konsultacje. W momencie rozpoznania problemu dermatologicznego, jest w pierwszej kolejności kierowany do lekarza w celu podjęcia leczenia, a następnie proponowana jest mu pomoc w dalszej pielęgnacji i przywróceniu prawidłowego wyglądu skory.

Zapraszamy na konsultacje do Gabinetu kosmetycznego Esti Life.