Jak pielęgnować cerę trądzikową?

Każdy rodzaj skóry wymaga odpowiedniej pielęgnacji i troski o jej doskonały stan, ale to skóra trądzikowa potrzebuje specjalnego traktowania.

Potrzeby skóry trądzikowej wzrastają wraz z nasileniem się zmian towarzyszących tej najbardziej popularnej, chorobie dermatologicznej wieku młodzieńczego. Choroba ta związana jest z łojotokiem i powstawaniem zaskórników, a także grudek i krostek w okolicach łojotokowych. Jeżeli chodzi o leczenie trądziku stosuje się różne metody leczenia, uzależnione od stopnia i rodzaju trądziku z jakim mamy styczność. Terapia zazwyczaj jest długotrwała. W przypadku długotrwałej terapii wymagana jest duża cierpliwość, a przede wszystkim systematyczność przyjmowanych preparatów i leków, która gwarantuje zadawalające efekty. O skórę trądzikowa, w trakcie przebiegu choroby należy odpowiednio dbać, aby nie doprowadzać do podrażnień, przesuszenia, czy powstawania nowych zmian.

Elementami przodującymi w pielęgnacji skóry trądzikowej są:

– oczyszczanie twarzy i innych chorobowo zmienionych miejsc
– złuszczanie martwego naskórka
– tonizacja
– nawilżanie

Pielęgnacja ta ma na celu nawilżenie, uspokojenie zmian ropnych, usunięcie nadmiernej ilości sebum, które doprowadzić może do zapychania gruczołów łojowych.

Oczyszczenie skóry trądzikowej to pierwszy krok do usunięcia krostek i stanów zapalnych. Stosować powinno się w tej kwestii delikatne żele antybakteryjne, zawierające składniki łagodzące trądzik. Omijać należy preparaty z dodatkiem alkoholu, ponieważ alkohol doprowadzić może do przesuszenia skóry, za czym idzie obrona naskórka, który zaczyna wydzielać zbyt duże ilości sebum, czego następstwem jest powstawanie nowych zmian trądzikowych. Tego typu błędne koło to częsty przypadek wśród osób dotkniętych trądzikiem. Działanie to idzie w parze z nadzieją na pozbycie się problemu. Po oczyszczeniu cery, raz w miesiącu, wedle procesu odnowy naskórka (28 dni), należy wykonać peeling skóry. Pozwala on wyeliminować zanieczyszczenia, a także pozbyć się nadmiernej ilości warstwy rogowej zalegającej na powierzchni skóry, uniemożliwiającej penetrację składników aktywnych z kosmetyków w głąb skóry. Peeling powinien być delikatny. Produkt powinien być peelingiem do pozostawienia na powierzchni skóry, czyli enzymatycznym kosmetykiem złuszczającym. Tego typu zabieg pozwala odblokować ujścia gruczołów łojowych, a także dokładnie oczyścić skórę. Kiedy nasza cera trądzikowa jest dokładnie oczyszczona, należy ja wyciszyć, czyli nadać jej naturalne pH. Przywrócić naturalne pH skóry możemy tonikiem normalizującym. Ten krok ważny jest przede wszystkim w przypadku, kiedy chcemy silnie nawilżyć problematyczną cerę. Wszystkie kroki poprzedzające nawilżenie, idelanie przygotowują cerę do nałożenia kremu do skóry trądzikowej. Zadaniem takiego kremu jest ustabilizowanie gospodarki wodno-lipidowej w skórze.
Na problemy związane z trądzikiem, sprawdzają się kremy o lekkiej, najczęściej żelowej, bądź kremowo-żelowej konsystencji np. na bazie kwasu salicylowego, który łagodzi stany zapalne i działa antybakteryjnie. W składzie kosmetyków do cery trądzikowej należy szukać takich substancji jak ekstrakt z nagietka, rumianku, hibiskusa, tymianku czy kory brzozowej.