Darmowa dostawa od 450zł

Czerwieniąca się twarz – jak zniwelować trądzik różowaty?

Problem trądziku różowatego dotyczy coraz większej liczby osób. Przyczyny jego powstawania nie są do końca znane, ale kompleksowe podejście do terapii i rozwój kosmetologii pozwalają na osiągnięcie coraz lepszych rezultatów w wyciszeniu dolegliwości trądziku różowatego.

Skąd się bierze trądzik różowaty?

Na powstanie trądziku różowatego mają wpływ przede wszystkim:

  • łojotok
  • zaburzenia naczynioruchowe i powierzchowne unaczynienie skóry
  • skłonność do „czerwienienia się” pod wpływem różnych bodźców, np. stresu, czy wysiłku fizycznego
  • schorzenia układu pokarmowego, np. choroba wrzodowa, czy Helicobacter Pylori
  • długotrwałe stosowanie miejscowe preparatów sterydowych
  • zaburzenia hormonalne – choroby tarczycy, nieregularne miesiączki, doustna antykoncepcja
  • czynnik infekcyjny, np. Demodex folliculorum – nużeniec ludzki, bakterie Bacillus oleronius indukujące stan zapalny, drożdżaki Pityrosporum ovale.

Trądzik różowaty jest chorobą przewlekłą z okresami zaostrzeń i remisji i dotyczy zazwyczaj osób powyżej 30 roku życia. Najczęściej dotyka kobiet, choć w przypadku mężczyzn przebieg trądziku różowatego jest znacznie bardziej dotkliwy, towarzyszy mu bowiem często postać przerosła – głównie okoilcy nosa. Choroba może występować rodzinnie, wiąże się to z jasną karnacją, nadreaktywnością naczyń krwionośnych i nieprawidłową dietą.

Jak zachowuje się skóra dotknięta trądzikiem różowatym?

Skóra w trądziku różowatym ma cechy skóry wrażliwej na wysoką temperaturę, np. w saunie, bardzo niską temperaturę, gwałtowne zmiany termiczne, klimatyzację i dym papierosowy. Sam stres i silne emocje (jak np. gniew) oraz spożycie gorących, ostrych potraw lub alkoholu może wywołać nagły zwiększony rumień.

Terapia trądziku różowatego

Pacjenci z trądzikiem różowatym mogą korzystać przede wszystkim z zabiegów wzmacniających funkcje barierowe skóry, tzn. odżywczych i nawilżających o działaniu blokującym ucieczkę wody z naskórka oraz  uszczelniającym ubytki w skórze. Takie magiczne składniki, które wspomagają ten proces to np.

  • ceramidy, które są składnikami (takimi jakby cegiełkami) w naszym naskórku
  • lipidy, które w naskórku spajają „cegiełki”.

Poza takimi zabiegami wykonuje się zabiegi poprawiające mikrokrążenie oraz pogrubiające warstwę żywą naskórka, czyli zmniejszające widoczność naczyń, a także dobiera pielęgnację domową, która nie spowoduje zatkania ujść gruczołów łojowych.

Zabiegi kwasami w terapii trądziku różowatego

W ostatnich latach, przy pielęgnacji tego typu skóry, na prowadzenie wybijają się dwa kwasy: azelainowy oraz laktobionowy. Kwas azelainowy jest bardzo dobrze tolerowany przez skórę dlatego też od dłuższego czasu stosowany jest w dermatologii. Jego dodatkowe działanie na przebarwienia i brak właściwości drażniących spowodowały, że „wszedł” do gabinetów kosmetycznych i zrobił duże, bardzo pozytywne zamieszanie.

Ma działanie przeciwbakteryjne, delikatnie złuszczające, a jego dodatkową zaletą jest rozjaśnianie przebarwień pozapalnych i zapobieganie powstaniu kolejnych przebarwień. To bardzo ważne, żeby zapobiec utrwaleniu się czerwonych plamek po ustąpieniu krostek,np. pod wpływem działania słońca i naszych hormonów. W przeciwnym razie oprócz trądziku różowatego będziemy musieli stawić czoła przebarwieniom, które w zależności od głębokości zmian może być łatwiej lub trudniej usunąć, a niekiedy pełne, trwałe usunięcie jest wręcz niemożliwe.

Kwas laktobionowy PHA jako pozbawiony właściwości drażniących kwas, może być stosowany również na skórę objętą chorobowo. Zapobiega tworzeniu się naczynek (teleangiektazji), a nawet zmarszczek, ponieważ ma zdolność do hamowania syntezy enzymów naskórka, tzw. metaloproteinaz. Wzmacnia on mechanizmy naprawcze skóry, wiąże wodę i wspomaga barierę ochronną. Przeprowadzone w Polsce i USA badania z użyciem 4% kwasu laktobionowego w przypadkach zaawansowanych teleangiektazji u pacjentów m.in. z trądzikiem różowatym potweirdziły całkowitą remisję lub znaczną redukcję tych naczyń oraz zmniejszenie lub ustąpienie stanu zapalnego skóry po 6 tygodniach stosowania 2 razy dziennie preparatu o nazwie Bionic. Działa! I to jak!

Terapia trądziku różowatego w Esti Life

Wśród zabiegów polecanych przez kosmetologów Estilife do pielęgnacji i leczenia skóry trądzikowej warto zwrócić szczególną uwagę na: laserowe zmniejszanie rumienia oraz zabieg Stop Naczynkom Exuviance z kwasem laktobionowym PHA. Ponadto należy pamiętać, że każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie, więc wybór terapii zależy od specjalisty. Czasem okazuje się, że zmiany obserwowane na skórze nie są jeszcze trądzikiem różowatym – ufff – ale profilatyka przeciwtrądzikowa jest konieczna do natychmiastowego wdrożenia, żeby zapobiec zaostrzeniu się zmian skórnych. W takim przypadku zazwyczaj szczegółowo omawia się pielęgnację domową i wdraża składniki, które mają działanie zmniejszające rumień oraz antybakteryjne jednocześnie. Nie warto eksperymentować i na własną rękę próbować leczyć tego typu skóry, gdyż w większości przypadków kończy się to znacznym zaostrzeniem problemu i ogromnym dyskomfortem odczuwalnym na skórze.