fbpx

Nadpotliwość stóp – rozwiąż przykry problem!

Skóra na podeszwach stóp jest wyposażona w dużą liczbę ekrynowych gruczołów potowych. Gruczoły te stanowią około 600/cm2! Spełniają one przede wszystkim funkcje termoregulacyjne. W przypadku wzmożonej pracy gruczołów, dochodzi do zwiększania produkcji potu. Takie zjawisko, to właśnie nadpotliwość stóp. Często jest to wstydliwy problem, ale mamy dobrą wiadomość!

Przyczyny nadpotliwości stóp

Przyczyn napotliwości może być bardzo wiele. Jedną z najistotniejszych jest zaburzenie funkcjonowania wegetatywnego układu nerwowego. Poza tym występują zaburzenia inne, takie jak zaburzenia przepływu krwi tętniczej i żylnej, otyłość, menopauza, skutki uboczne niektórych leków czy też nadczynność tarczycy.

Nadpotliwość stóp może być również spowodowana zaniedbaniami higienicznymi, na przykład – zbyt ciasnym obuwiem, obuwiem ze sztucznego tworzywa, sztucznymi materiałami skarpet i rajstop, niewłaściwymi wkładkami w obuwiu, a także wzmożoną i zbyt intensywną aktywnością fizyczną.

Skutki nadpotliwości stóp

Utrzymująca się długotrwała wilgotność skóry stóp, prowadzi do  rozmiękczenia naskórka, czyli tak zwanej maceracji. Najczęściej możemy zobaczyć ją w przestrzeniach międzypalcowych, gdzie dochodzi do  nadmiernego rozwoju bakterii. Wentylację przestrzeni międzypalcowych może utrudniać także ścisły układ palców, a także za małe lub za wąskie obuwie.

Jeżeli nie zadbamy o odpowiednią pielęgnację i higienę w tych miejscach, to istnieje ryzyko rozwoju stanów grzybiczych skóry, co z kolei prowadzi do pojawienia się przykrego zapachu. Jest to częsty i wstydliwy problem, który może rozwiązać wizyta u podologa i zmiana nawyków. Dodatkowo, osoba chora musi być też świadoma ryzyka zarażenia członków rodziny i innych osób, z którymi ma styczność. Szanse na to są naprawdę duże. Dlatego nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty. Dobrze dobraną i odpowiednią terapią można szybko pozbyć się problemu.

Newsletter Esti Life

Jeśli chcesz być na bieżąco z promocjami i nowościami w naszym salonie, zostaw nam swój adres email.

24/7zapisy
online
555948284870240