Darmowa dostawa od 450zł

Nawyki powodujące powstawanie zmarszczek

Ogół społeczeństwa wierzy, że pojawianie się zmarszczek jest efektem starzenia się ciała, jednak niedawno przeprowadzone badania dowodzą, że nie tylko upływ czasu powoduje, ich powstawanie na naszej skórze.

Jak się okazuje, to co spożywamy oraz niezdrowe nawyki, które towarzyszą nam każdego dnia, należy również zaliczyć do przyczyn występowania zmarszczek.

Zmarszczki dzielą się na trzy grupy, które można podzielić ze względu na właściwości takie jak: pochodzenie, występowanie oraz głębokość.

Zmarszczki grawitacyjne: Są powodowane przez ciężar własny skóry. Odporność na to zjawisko zależy w dużej mierze od genów, typu posiadanej skóry, a także od sposobów w jaki ją chronimy. Jednymi z najczęściej występujących zmarszczek tego typu są te w kącikach ust, które można zauważyć ciągnąc usta w dół.

Zmarszczki mimiczne: Przyczyną ich powstawanie są ruchy mięśni twarzy, tych, których używamy, kiedy się śmiejemy, rozmawiamy, palimy. Wzory takich ruchów powodują zróżnicowane zmarszczki u każdej osoby. Na przykład, jeśli pije się napoje przez słomkę, to zmarszczki będą inne, niż w przypadku osoby, która używa bogatej mimiki twarzy w czasie prowadzenia rozmów.

Zmarszczki, niezależnie od genezy ich powstawania staną się bardziej zauważalne, w miarę utraty przez skore elastyny i kolagenu. 

Te wokół ust, na czole i tak zwane „kurze łapki” w okolicach oczu są najbardziej powszechnymi ze zmarszczek mimicznych.

Zmarszczki o mieszanym pochodzeniu: To te, których przyczyna jest kombinacją dwóch wcześniej omówionych. 

Przykładem mogą być zmarszczki występujące na szyi, które wynikają z ciężaru, ale również ich przyczyną jest wielokrotnie powtarzane wykonywanych gestów. 

Nawyki powodujące zmarszczki:

1. Palenie papierosów

Naukowcy nie mają najmniejszych wątpliwości: papierosy to najczęstsza przyczyna pojawiania się niechcianych bruzd na twarzy, szyi i dekolcie. 

2. Dieta

Zbyt duża ilości cukru i produktów o wysokim indeksie glikemicznym w codziennej diecie wpływa nie tylko na wagę – może też sprawić, że skora wygląda na starszą, niż jest.  Niewłaściwa dieta wpływa na spadek elastyczności skóry, ale także zmienia kontur twarzy, wywołuje obrzęki pod oczami i drobne zmarszczki. Cukier rafinowany i inne proste węglowodany sprawiają, że poziom insuliny w organizmie wzrasta, co z kolei może wywoływać stan zapalny. Wówczas produkowane są enzymy, które trawią kolagen i elastynę, a to kończy się utratą jędrności i zmarszczkami.

3. Picie alkoholu

Każdy rodzaj alkoholu odwadnia skórę. Oznacza to, że po nocnym piciu wysokoprocentowych napojów, twarz będzie wyglądała na spuchniętą i mniej świeżą z rana. Z czasem skóra  straci elastyczność i z powodu niedostatecznego nawilżenia wytworzą się bruzdy. Poza tym alkohol może mieć bardzo negatywny wpływ na poziom witaminy A, która jest dla skóry i ciała niezwykle ważnym antyoksydantem. Jest także niezbędna do regeneracji nowych komórek. Poza tym witamina A jest ogromnie istotna w procesie tworzenia się kolagenu.

4. Żucie gumy

Żucie gumy powoduje zmarszczkę, którą można dość często zaobserwować pod dolną wargą

5. Niezmywanie makijażu

Makijaż, jak i zanieczyszczenia środowiskowe, które gromadzą się na skórze w ciągu dnia, przenikają przez pory, niszcząc kolagen i elastynę, a także zapychają ujścia gruczołów łojowych. Może to przyspieszyć proces starzenia się i spowodować powstawanie na twarzy kurzych łapek i innych zmarszczek. By temu zapobiec, należy starannie oczyścić i nawilżyć twarz każdego wieczoru, przed położeniem się do łóżka.

6.Rozciąganie twarzy podczas nakładania makijażu

Ta praktyka wywołuje zmarszczki. Podczas nakładania makijażu nie należy rozciągać ani mocno naciągać skóry twarzy. Chodzi raczej o to, by nią delikatnie ruszać. 

7. Pomijanie kremów z filtrami UV

Nigdy nie wolno zapominać o kremie z filtrem UV. Jednak często, gdy spędzamy dzień na zewnątrz, po prostu o tym zapominamy. Niestety nawet spędzenie 5 minut na słońcu może prowadzić do spadku poziomu kolagenu, co kończy się powstaniem bruzd.

8. Spanie na brzuchu

Regularne spanie z twarzą w poduszce, może być przyczyną powstawania zmarszczek. 
Inną opcją jest spanie na plecach.

9. Siedzący tryb życia

Udowodniono, że brak regularnej aktywności fizycznej powoduje szybsze starzenie się skóry.

10. Bezsenność 

Brak odpowiedniej ilości dobrego snu jest połączony z przedwczesnym starzeniem się skóry, ponieważ to właśnie sen stymuluje wydzielanie hormonu odpowiedzialnego za produkcję kolagenu.

Zabiegi w gabinecie oraz odpowiednio dobrana pielęgnacja mogą skutecznie zapobiec powstawaniu zmarszczek.


Zapraszamy na konsultacje i zabiegi do Gabinetu Esti life.