fbpx

Przerost płytki paznokcia lub zmiana jego ukształtowania – z podologiem to już nie problem!

Zmiany przerostowe paznokci dotyczą ludzi w różnym wieku. U młodych osób głównie w wyniku długotrwałego ucisku niewygodnego obuwia lub przebytego urazu. U starszych natomiast w wyniku zaburzenia krążenia żylnego, gospodarki hormonalnej. Z pomocą przychodzą nieskomplikowane zabiegi podologiczne.

Rodzaje zmian przerostowych to:

Szponowatość paznokcia

Szponowatość to zakrzywienie paznokcia wzdłuż osi podłużnej przy jednoczesnym bocznym wzroście płytki w kierunku linii środkowej stopy. Paznokieć jest wydłużony, pogrubiony, pobruzdowany, szorstki, o barwie ciemnożółtej lub ciemnobrunatnej. Najczęściej objęty jest paznokieć dużego palca. Często ma to związek z koślawością palucha. Zabiegi podologiczne obejmują usunięcie czynników wywołujących problem, a następnie ścienienie zmienionej płytki za pomocą frezarki i odpowiedniego frezu oraz zmiękczenie preparatami zawierającymi mocznik.

Paznokiec rurkowaty

Paznokieć rurkowaty jest uwarunkowany genetycznie w ok. 5% przypadków.

Do występowania mogą przyczynić się również:

W początkowym stadium leczenie problemu obejmuje zastosowanie środków zmiękczających płytkę, sondowania, tamponowania, czyli innymi słowy umieszczenia silikonowych rureczek pod płytką. Zalecane są zabiegi podologiczne, takie jak zastosowanie klamry, która ma na celu przywrócenie właściwego wzrostu paznokcia oraz metody o nazwie Kostka Arkady. Jest to urządzenie, które unosi brzegi paznokcia zapomocą tzw. manipulatorów. Następnie usztywnia się płytkę używając akrylu.

Zgrubienia paznokci

Zgrubienie paznokci jest zaliczane do grupy zaburzeń rozwojowych płytki. Wrodzone zgrubienie jest jak nazwa wskazuje uwarunkowane genetycznie. Głównym objawem jest nieprawidłowe wykształcenie paznokci, ale oprócz tego współwystępują również: problemy z uzębieniem, łysienie, zaburzenie funkcji gruczołów potowych. Jak widać jest to dosyć poważna sprawa. Problem zaczyna się już w ciągu kilku pierwszych miesięcy życia, zaczyna się od hiperkeratozy łożyska paznokciowego, a następnie pionowego pobruzdowania, a w końcu uniesienia i żółtobrązowego przebarwienia paznokci. Drobne urazy powodują oddzielenie się płytki od łożyska, które może być bolesne, a nawet krwawić. Nie można tego więc bagatelizować. Towarzyszą im często również zmiany skórne z przebarwieniami, naczynkami i zmianami zanikowymi, które najbardziej widoczne są na szyi i tułowiu. Do tego często dochodzi dystrofia rogówki oka i objawy rogowacenia białego błon śluzowych, wiążą się one nawet z ryzykiem transformacji nowotworowej. Skutkuje również znacznym obniżeniem odporności.

Zmiany ukształtowania paznokcia

Wgłębienia płytki paznokciowej są charakterystycznym objawem łuszczycy i łysienia plackowatego. Proces ten ma związek ze skróconym czasem dojrzewania komórek skóry, czyli przejścia komórek z warstwy podstawnej do warstwy rogowej. Ogniska choroby na płytce łatwiej ulegają uszkodzeniom mechanicznym, wykruszają się, tworząc charakterystyczne wgłębienia, co powoduje, ze płytka zaczyna przypominać naparstek.

W leczeniu zmian płytki paznokciowej pomaga terapia dobrana indywidualnie przez podologa, która składa się z kilku etapów, w tym: wyrównania płytki paznokcia, oczyszczenia go oraz dobrania odpowiednich preparatów w celu natłuszczenia i odżywienia uszkodzonej płytki.

Newsletter Esti Life

Jeśli chcesz być na bieżąco z promocjami i nowościami w naszym salonie, zostaw nam swój adres email.

24/7zapisy
online
555948284870240