Darmowa dostawa od 450zł

Rola hormonów w kosmetyce

Starzenie się jest naturalnym i nieuniknionym procesem, którego oznakami są przede wszystkim zmarszczki, suchość oraz utrata elastyczności.

Naprzeciw oczekiwaniom klientek wychodzą naukowcy, którzy stale opracowują nowe metody odmładzania skóry, a także poszukują składników, które opóźnią procesy starzenia. Jednym z nich są hormony, które w rankingu najskuteczniejszych substancji aktywnych, jakie możemy znaleźć w kosmetykach zajmują bardzo wysoką pozycję.

Określenie „hormon” wywodzi się od greckiego słowa hormao-poruszam. Hormony to związki chemiczne wydzielane przez gruczoły dokrewne. Ich zadaniem jest pobudzanie komórek do prawidłowej pracy. Wydzielane są w minimalnych ilościach, ale działają z ogromną mocą. Z wiekiem zmienia się ilość wydzielanych hormonów, a komórki działają mniej sprawnie, czego zewnętrznym objawem jest starzenie się organizmu.

Używanie hormonów do produkcji kosmetyków wzbudza wiele uwag i kontrowersji, szczególnie w kwestii ich dawkowania. Natomiast ilości hormonów stosowane w kosmetykach oscylują znacznie poniżej dawki terapeutycznej, mogącej mieć wpływ ogólny na organizm.

Do kremów najczęściej stosuje się estron i estradiol. Najlepsze efekty stosowania preparatów zawierających hormony stwierdzono u osób po 40 rż. Niebezpieczeństwo stosowania miejscowo hormonów  polega na możliwości działania ogólnego i powodowania zaburzeń hormonalnych.

Na rynku kosmetycznym znane są nośniki hormonów zwierzęcych, wyciąg z łożyska jest stosowany jako środek stymulujący (znany w medycynie chińskiej od III w.n.e.). Uzyskiwany jest ze świeżych łożysk ludzkich, po porodzie lub z łożyska wołu w 4-5 miesiącu ciąży. Oprócz łożyska używa się wyciągów z grasicy, jąder, jajników czy skóry młodych zwierząt. Płyn owodniowy został wprowadzony z kosmetyce francuskiej. Zawiera składniki mineralne, aminokwasy i enzymy. Do wyciągów tkankowych, używanych w kuracjach odmładzających, zaliczyć można  również embriony kurze.

Ponieważ stosowanie hormonów zwierzęcych budzi wiele kontrowersji, coraz częściej firmy kosmetyczne wprowadzają do swoich receptur fitohormony, do których zaliczyć można fitoestrogeny.

Są to związki pochodzenia roślinnego zbliżone strukturą do ludzkich hormonów- estrogenów. Fitoestrogeny to organiczne związki niesteroidowe pochodzenia roślinnego. W organizmie ludzkim fitoestrogeny działają na podobieństwo estrogenów, żeńskich hormonów płciowych jednakże siła ich działania jest słabsza. Najważniejszą i najlepiej poznaną klasą fitoestrogenów są izoflawony. Dotychczas zostały zidentyfikowane także następujące klasy fitoestrogenów: lignany, stilbeny, kumestany, kumaryny. Wśród izoflawonów o najsilniejszym działaniu estrogenopodobnym wymienia się genisteinę . Fitoestrogeny są syntetyzowane w roślinach oraz wykazują działanie grzybobójcze, antyutleniające, budulcowe, sygnalizujące stres, ponadto chronią roślinę przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Najbogatszym źródłem fitoestrogenów z grupy izoflawonów jest soja. W krajach, gdzie konsumpcja soi jest duża, kobiety mają znacznie mniejsze problemy z objawami okresu menopauzy. Te roślinne związki zdolne są dotrzeć do właściwego miejsca w skórze i spowodować, by komórki wróciły do pracy, którą wykonywały, gdy były młodsze.

Kolejną, dość ważną klasą fitoestrogenów są stilbeny.

Najważniejszy z tej grupy jest resweratrol. Najbogatszym źródłem tego związku są winogrona czerwone, substancja ta występuje także w mniejszych ilościach w orzechach arachidowych oraz skórce morwy i czarnej porzeczki. Resweratrol jest skutecznym przeciwutleniaczem.

Komórki naszego organizmu reagują na fitohormony jak na własne hormony, zmuszając się tym samym do działania jak w młodości. W efekcie pod ich wpływem komórki skóry „młodnieją”. Fitohormony chronią przy tym włókna elastynowe, które decydują o sprężystości skóry. To dzięki tej właściwości płytkie zmarszczki znikają, a rysy twarzy wyraźnie łagodnieją. Fitohormony mają również wpływ na produkcję kwasu hialuronowego, który odpowiada za nawilżenie skóry. Działają też jak silne antyoksydanty, opóźniając procesy starzenia się skóry. Zauważono także, że mają wpływ na poszerzenie małych naczyń krwionośnych, które dostarczają do komórek, wraz z krwią substancje odżywcze i tlen. Dzięki temu komórki skóry są silniejsze, szybciej się dzielą, a skóra wygląda młodziej.

Hormony są ważnym i dobrze poznanym czynnikiem decydującym o procesie starzenia się skóry. Kluczową rolę pełnią tutaj estrogeny, czyli hormony płciowe, do których zalicza się estradiol, estron i estriol. Ich stężenie ulega obniżeniu w okresie menopauzalnym i towarzyszy temu nasilenie procesów starzenia, zarówno tych związanych z wiekiem jak i spowodowanych działaniem czynników środowiskowych. Mechanizm działania fitoestrogenów opiera się na ich strukturalnym podobieństwie do naturalnych hormonów płciowych. Jak już wcześniej wspomniano, proces starzenia się skóry jest naturalnym procesem biologicznym, którego nie da się zatrzymać, można go jedynie spowolnić. Jednym ze sposobów na spowolnienie mechanizmów starzeniowych jest używanie preparatów typu anti-ageing. Są to kosmetyki zawierające substancje przeznaczone do skóry dojrzałej z oznakami starzenia. Preparaty te mają na celu redukcje zmarszczek, zwiększenie elastyczności skóry oraz poprawę  jej kolorytu. Znaczna większość tych preparatów charakteryzuje się dużą gęstością i lepkością mającą na celu poprawę stopnia nawilżenia naskórka przez redukcję TEWL (transepidermalnej utraty wody). Ponadto, kosmetyki typu anti-ageing zawierają w swoim składzie substancje czynne mające działanie przeciwstarzeniowe. Przykładem takich substancji są oczywiście fitoestrogeny, popularne składniki kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry dojrzałej. Doborowym towarzystwem dla fitohormonów jest także witamina C, ułatwiająca odbudowę włókien elastynowych. Warto też wybrać kremy z kwasem hialuronowym, który pobudzoną do życia skórę dobrze nawilży.

Ze względu na analogię strukturalną, fitoestrogeny mogą pełnić rolę zastępczą dla estrogenów w hormonalnej terapii zastępczej oraz praktyce pielęgnacyjnej skóry dojrzałej z oznakami starzenia. Ze względu na znaczący wpływ estrogenów na fizjologię i wygląd skóry, fitoestrogeny mogą być stosowane w preparatach typu anti-ageing.