Sonoforeza i peeling kawitycyjny – wszystko co musisz o tym wiedzieć

Czym charakteruzują się te dwa, bardzo popularne zabiegi?

Sonoforeza   

Sonoforeza zaliczana jest do zabiegów zarówno kosmetycznych, jak i leczniczych. Opiera się ona na wykorzystaniu zjawiska fali akustycznej (ultradźwiękowej). Głównym zadaniem sonoforezy jest wspomaganie transportu substancji czynnych w głąb skóry. Transport ten odbywa się przez mieszki włosowe i gruczoły potowe. Substancje mogą także wnikać do skóry przez mikrouszkodzenia naskórka. W miejscu styku głowicy ultradźwiękowej i skóry dochodzi do wielu reakcji, prowadzących do powstania efektu cieplnego, błony komórkowe stają się bardziej przepuszczalne, następuje poprawa ukrwienia skóry oraz ułatwieniu ulega wydalanie toksyn i przyswajanie potrzebnych składników odżywczych przez komórki.   

Sonoforezę wykorzystuje się w celu wtłoczenia w głębsze warstwy skóry preparatów odżywczych i nawilżających, które występują w formie wodnych roztworów np. żeli, kremów czy emulsji.   

Efektem działania sonoforezy jest:   

– dotlenienie i głębokie nawilżenie skóry,   

– rozjaśnienie przebarwień i plam,   

– stymulacja syntezy kolagenu, elastyny, kwasu hialuronowego,   

– zwiększenie penetracji kosmetyków,   

– poprawa gęstości skóry,  

– powstrzymanie powstawania przebarwień i plam poprzez ograniczenie aktywności tyrozynazy (enzymu odpowiedzialnego za syntezę barwnika),   

– uszczelnienie i obkurczenie naczyń krwionośnych,   

– efekt cieplny zwiększa poziom metabolizmu komórkowego, przyswajania przez komórki substancji odżywczych, przyspieszają procesy odnowy i regeneracji skóry,   

– możliwość bezinwazyjnego wprowadzenia w głąb skóry substancji leczniczych i pielęgnacyjnych.   

Wskazaniami do zabiegu sonoforezy jest:  

  • sucha, złuszczająca się skóra;  

  • wiotka, poszarzała skóra;  

  • skóra zmęczona i dojrzała;  

  • nadwaga.  

Działanie ultradźwięków wymaga zastosowania tzw. preparatów sprzęgających, które zapewniają odpowiedni kontakt głowicy ze skórą i ułatwiają wprowadzenie substancji aktywnych w głąb. Ampułki i serum o konsystencji żelu mogą być aplikowane bezpośrednio pod ultradźwięki. Działanie ich opiera się głównie na działaniu mechanicznym, powodującym mikromasaż tkanek; termicznym, którego działanie prowadzi do przekrwienia i rozpulchnienia; oraz chemicznym, które powoduje zmiany strukturalne białek w komórkach skóry.   

Przeciwwskazania do sonoferezy są następujące:  

  • ciąża i karmienie piersią;  

  • rozrusznik serca;  

  • choroby krążenia;  

  • nowotwory;  

  • wysoka gorączka  

Każdy pacjent przed przystąpieniem do sonoforezy powinien skonsultować się ze specjalistą, który po wykluczeniu przeciwwskazań, będzie mógł przystąpić do zabiegu.  

Mikromasaż opiera się na wtłaczaniu aktywnych składników z dodatkiem specjalnych wibracji ultradźwiękowych. Wibracje te działają na głębsze warstwy skóry. Pobudzeniu ulega metabolizm komórek, rozdrabniają się zwapnienia, przyspiesza się krążenie krwi oraz wzmacnia się tkanka skórna. Mikromasaż wykonywany przez ultradźwięki powoduje, iż fibroblasty zostają pobudzone do biosyntezy kolagenu i elastyny.    

  

Peeling kawitacyjny   

Peeling kawitacyjny to zabieg kosmetyczny wykonywany z wykorzystaniem ultradźwięków. Kawitacja jest technologią służącą głównie do bezbolesnego oczyszczania skóry. Ultradźwięki o określonej częstotliwości drgań indukują falę kawitacyjną. Fala ta, w obecności wody rozprowadzonej na powierzchni skóry, tworzy mikroskopijne pęcherzyki wypełnione rozrzedzonym gazem. Pod wpływem drgań ultradźwiękowych pęcherzyki ulegają znacznemu poszerzeniu, a następnie gwałtownie pękają. W krótkim czasie (mikrosekund) na niewielkiej przestrzeni uwalnia się duża ilość ciepła i znacznie rośnie ciśnienie. Powoduje to rozbijanie martwych komórek warstwy rogowej naskórka, bez jakichkolwiek uszkodzeń komórek znajdujących się w głębszych warstwach. Działanie peelingu kawitacyjnego polega na złuszczeniu warstwy rogowej skóry, łoju i zanieczyszczeń, dając tym samym gładkość oraz blask skórze, a także powodując lepsze wchłanianie się substancji aktywnie czynnych.   

Peeling kawitacyjny można wykonywać na twarzy, dłoniach, plecach oraz stopach. Zabieg ten powoduje skuteczne złuszczenie martwego naskórka i odsłonięcie młodszej warstwy skóry, wolnej od martwych komórek, nadmiaru łoju, bakterii i substancji toksycznych, a także pozostałości kosmetyków.   

Wykorzystywany jest jako:   

1. peeling – przygotowanie do zabiegu, gdzie następuje złuszczenie martwego naskórka, a dzięki zwiększeniu przepuszczalności błony komórkowej zwiększenie efektywności preparatów stosowanych później w zabiegu.  

2. oczyszczanie skóry (zjawisko kawitacji) – bezbolesne, głębokie oczyszczanie skóry za pomocą wibracji ultradźwiękowej, która pozwala na dokładne usunięcie nadmiaru sebum z porów i mieszków włosowych, pozbycie się zrogowaciałego naskórka, zaskórników, wągrów i bakterii. Głębokie oczyszczenie porów pozwala na lepszą wymianę jonów i natlenienie skóry, przygotowuje skórę do późniejszych kosmetycznych aplikacji, dodatkowo odbywa się naturalna, głęboka penetracja produktów bez zastosowania prądu.    

3. dezynfekcję – mającą działanie bakteriobójcze. Można zastosować ją w celu dezynfekcji skóry, np. po zabiegach oczyszczania tradycyjnego.   

Do zabiegu peelingu kawitacyjnego używa się soli fizjologicznej lub płynu albo toniku przeznaczonego do kawitacji. Wykonując zabieg należy delikatnie przyłożyć szpatułę zagięciem w dół i przesuwać nią lekko krawędzią po skórze. Przed każdym ruchem skórę należy obficie zwilżać wacikiem nasączonym w odpowiednim płynie, gdyż jeśli cieczy jest za mało lub wcale, skórę można oparzyć. Efektywność kawitacji zależy od ilości cieczy, im jest jej mniej, tym kawitacja jest mniejsza. Jej efekt (rozpylanie wody, cieczy) jest mniejszy w mniej zanieczyszczonych lub już dobrze oczyszczonych miejscach, większy na początku zabiegu i w miejscach zanieczyszczonych, przesuszonych.    

W przypadku sonoforezy nakłada się na skórę odpowiednią ampułkę lub serum. Preparaty powinny być żelowe, wodniste, czyste chemicznie, ale nie tłuste. Jeśli ampułka lub serum są wodniste, należy je wmasować w skórę, a następnie nałożyć preparat sprzęgający i rozpocząć masaż głowicami. Wykonując zabieg sonoforezy lub mikromasażu należy bardzo delikatnie przyciskać końcówkę, prowadząc szpatułę wzdłuż mięśni – jak przy masażu. Ruchy wykonuje się dokładnie i powoli, za każdym razem odrywając głowicę i prowadząc ją wzdłuż mięśni. Brak odrywania głowicy od skóry podczas zabiegu może spowodować trwałe uszkodzenie głowicy, a przytrzymanie jej w jednym miejscu może spowodować oparzenie skóry.  

Peeling kawitacyjny jest zabiegiem bezbolesnym, umożliwiającym oczyszczenie oraz odświeżenie skóry. Mikromasaż, dodatkowo poprawia mikrokrążenie, dotlenienie i penetrację substancji aktywnych w głąb skóry. Zabieg usuwa nadmiar sebum, zaskórników, martwych komórek naskórka i bakterii. Wpływa na poprawę nawilżenia, a także koi i regeneruje skórę.  

Po peelingu kawitacyjnym należy nałożyć na skórę preparat z aktywnymi składnikami indywidualnie dobranymi do potrzeb skóry np. maskę algową, ponieważ bezpośrednio po zabiegu skóra wykazuje większą przyswajalność i składniki aktywne penetrują głębiej. Można również wykonać jonoforezę, eksfoliację kwasami, endermologię twarzy, które poprzedzone peelingiem kawitacyjnym są efektywniejsze. Zalecane jest wykonanie kawitacji w połączeniu z wprowadzeniem ampułki przy pomocy sonoforezy, która pomaga substancjom czynnym przenikać w głąb skóry.  

Wskazania:  

Skóra skłonna do przetłuszczania i wyprysków. Regularnie stosowany zmniejsza przetłuszczanie skóry. Sprawdza się również dla osób ze cerą naczyniową, wrażliwą i skłonną do podrażnień. Wskazaniem do zastosowania peelingu są przebarwienia, zmarszczki, trądzik, szara cera, opuchnięcia wokół oczu. Przygotowuje skórę do dalszych zabiegów kosmetycznych, zwiększając jej zdolności absorpcyjne.  

Działanie:  

• Usuwa zrogowaciałe komórki naskórka  

• Usuwa płytkie zaskórniki  

• Usuwa nadmiar sebum i zanieczyszczenia  

• Niszczy bakterie odpowiedzialne za powstawanie trądziku  

• Przyśpiesza proces odnowy komórkowej  

• Rozjaśnia przebarwienia  

• Głęboko nawilża  

• Poprawia mikrokrążenie  

• Regeneruje skórę  

• Wzmaga produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego  

• Poprawia strukturę blizn  

• Skóra lepiej oddycha  

Zalety:  

• Bezbolesny i szybki (ok. 30min)  

• Dezynfekuje skórę, wspomagając leczenie trądziku  

• Nie wydziela ciepła, dlatego może być stosowany przy cerze naczyniowej  

• Zwiększa zdolności absorpcyjne skóry. Skóra lepiej wchłania substancje czynne.  

Przeciwwskazania:  

Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są:

  • nowotwory,
  • ciąża,
  • zakrzepowe zapalenie żył,
  • rozrusznik serca lub inne metaliczne ciała obce w obszarze poddawanym zabiegowi np. aparat na zęby, niewydolność

 

Artykuł przygotowała kosmetolog Iga Leszczyńska