Cera mieszana – wszystko co o niej musisz wiedzieć

Cera mieszana łączy w sobie elementy charakterystyczne dla cery suchej oraz tłustej. Z tego powodu wymaga uważnej opieki i odpowiednio dobranych kosmetyków, które zadziałają na wybrane partie twarzy.

Cera  mieszana może stwarzać duże  problemy w pielęgnacji, ponieważ
zależnie od miejsca na twarzy, charakteryzuje się albo nadmiernym
błyszczeniem i przetłuszczeniem lub suchością i szorstkością.

Dla tego twarz z cerą mieszaną można podzielić na dwa główne obszary:

 • Strefa T – tak potocznie nazywa się obszar twarzy, który obejmuje jej środkową część, czyli  brodę, nos, przestrzeń między brwiami i czoło.
  Skóra w tych miejscach wykazuje cechy typowe dla skóry tłustej – jest grubsza, pory są lekko lub widocznie rozszerzone, zdarza się, że pojawiają się niedoskonałości w postaci wyprysków i zaskórników.
  Charakterystyczna jest także nad aktywność gruczołów łojowych, które produkują zbyt duże ilości Sebum. Z tego powodu skóra nadmiernie się błyszczy i przetłuszcza.
  Równocześnie skóra tłusta może mieć tendencję do zatykania się ujść mieszków włosowych, co z czasem prowadzi do trądziku.
 • Strefa sucha – obejmuje zwykle policzki, płatki nosa, a czasem także kość czoła (w górnej części, pod linią włosów).
  Skórę suchą można rozpoznać po tym, że po umyciu nieodpowiednimi preparatami lub wodą staje się napięta i nieprzyjemnie ściągnięta.
  W tym przypadku gruczoły łojowe produkują zbyt małe ilości Sebum.
  Dla tego skóra jest też uboga w zapasy wody, zdarza się, że się łuszczy, jest matowa i jasna.
  Z uwagi na niewielką ilość wody, warstwa lipidowa naskórka zostaje naruszona i nie chroni skóry w optymalny sposób.
  Z tych powodów cera sucha jest też narażona na przedwczesne pojawianie się zmarszczek.

Pielęgnacja skóry

Każdy typ cery  potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Aby skóra wyglądała świeżo, była zdrowa, jędrna, gładka i nawilżona, należy wykonywać kilka niezbędnych czynności, do których należy między innymi oczyszczanie, złuszczanie, tonizowanie i nawilżanie.
Pielęgnując cerę mieszaną, należy znormalizować wydzielanie Sebum w strefie T i nawilżyć oraz zregenerować suchą i wrażliwą skórę na policzkach. Warto również udać się do dobrego salonu kosmetycznego i skonsultować się ze specjalistą.
Zapraszamy do rezerwowania terminów konsultacji online w gabinecie kosmetycznym Esti Life.