Problem suchej skóry dotyczy coraz większej liczby osób. Sucha skóra jest cienka, bardzo delikatna, matowa, poszarzała i szorstka w dotyku, ma skłonność do łuszczenia się. Ujścia mieszków włosowych nie są rozszerzone, a zaskórniki nie występują. Łatwo tworzą się w niej drobne zmarszczki, przez co szybciej widoczne są oznaki starzenia.
Sucha skóra swoim posiadaczkom często przysparza dolegliwości takich jak swędzenie, pieczenie, uczucie ściągnięcia. Jest wrażliwa na czynniki atmosferyczne. Jest także częściej narażona na urazy i podrażnienia.
Suchość może dotyczyć każdego rodzaju skóry, nawet łojotokowej, kiedy ta zostanie przesadnie odwodniona poprzez zniszczenie bariery ochronnej detergentami lub agresywnymi kosmetykami przeciwłojotokowymi. Zjawisko suchej skóry może występować w przebiegu chorób, takich jak:
- AZS,
- przewlekła niewydolność nerek,
- niedoczynność tarczycy.
Każda skóra staje się sucha w podeszłym wieku, kiedy to w naszym naskórku spada tempo produkcji lipidów.
Cera sucha – pielęgnacja
Przy pielęgnacji skóry suchej warto pamiętać o stosowaniu preparatów, które będą miały działanie nawilżające, co sprawi, że będą zatrzymywały wilgoć w naskórku. Dokonując wyboru kosmetyków, należy również sprawdzić, czy są specjalnie dedykowane skórze wrażliwej, ponieważ sucha skóra, częściej niż inne, ma skłonności do podrażnień i uczuleń.
Do mycia, zamiast tradycyjnego mydła, które ma działanie wysuszające, zaleca się stosowanie delikatnych preparatów nawilżających. Co ważne, powinno się używać letniej, a nie gorącej wody, ponieważ minimalizujemy wtedy ryzyko wymycia lipidów wchodzących w skład lipidowej bariery ochronnej. Skóra sucha jest bardzo delikatna i wrażliwa, nie należy więc stosować peelingów ziarnistych, które powodują podrażnienia, zaczerwienienia, a nawet pękanie.
Twarz należy oczyszczać za pomocą płynu lub mleczka do demakijażu. Preparat ten powinien spełniać trzy funkcje: oczyszczającą, nawilżającą i łagodzącą podrażnienia. Warto również pamiętać o właściwej tonizacji skóry suchej, która powinna być wykonana przy użyciu toniku bezalkoholowego. Tonik odświeża, wygładza i nawilża naskórek.
Najodpowiedniejsze dla skóry suchej są preparaty o działaniu odżywczym, nawilżającym i regenerującym. Cera sucha wymaga zarówno nawilżania, jak i natłuszczania, czyli odpowiednio – kremu nawilżającego i tłustego. W okresie letnim, na dzień należy stosować krem nawilżający, a na noc tłusty, natomiast zimą – odwrotnie. W pielęgnacji cery suchej warto pamiętać, by aplikacja kosmetyków nastąpiła do 2-3 minut po umyciu, co zmniejsza transepidermalną ucieczkę wody.
Cera sucha wokół oczu
Szczególnej troski wymaga sucha skóra wokół oczu. Na dzień należy użyć lekki, łatwo wchłaniający się żel nawilżający, a na noc można dodatkowo zastosować krem przeciwzmarszczkowy, dedykowany cerze suchej lub wrażliwej. Krem nałożony na żel pozwala dłużej utrzymać wilgoć w skórze i intensyfikuje jego działanie.
Pielęgnację skóry suchej warto uzupełnić o maseczki nawilżająco-odżywcze do twarzy i balsamy do ciała o działaniu łagodzącym i przeciwzapalnym. Ich zadanie, to ujędrnienie i nawilżenie skóry oraz wzmocnienie jej odporności na bodźce zewnętrzne.
Preparaty polecane do tego typu cery powinny zawierać m.in. aloes, żywokost, witaminę E, algi morskie, masło shea, glicerynę, hydrolizaty protein, emolienty.
Kosmetyki przeznaczone dla cery suchej powinny posiadać zdolność do zatrzymywania wilgoci w skórze. Powinny być także dostosowane do panującej pory roku – zimą i latem skóra wymaga największej uwagi.