Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy to substancja, która naturalnie występuje w naszym organizmie i posiada szerokie zastosowanie w medycynie i kosmetyce. 

Jest to związek chemiczny (HA), który naturalnie występuje w każdym organizmie ludzkim znajdując się praktycznie każdym fragmencie ciała. Największe ilości kwasu hialuronowego skupia skóra (aż 56%). Zapobiega on przede wszystkim starzeniu się skóry, dlatego ma tak szerokie zastosowanie w gabinetach kosmetycznych, ale posiada również wiele właściwości prozdrowotnych.

Podstawową funkcją kwasu hialuronowego jest utrzymywanie protein strukturalnych: kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra jest bardziej jędrna, sprężysta, napięta i elastyczna. Kwas hialuronowy razem z kolagenem i elastyną stanowi kompleks silnie odmładzający wygląd skóry, pełni też rolę wypełniacza przestrzeni komórkowej oraz funkcję budulcową. HA stanowi m. in. składnik ścian naczyń krwionośnych czy mazi stawowej. Chroni przed urazami mechanicznymi, pomaga w dystrybucji składników odżywczych do chrząstki, a także występuje w ciele szklistym oka. Kwas hialuronowy charakteryzuje się też dużą zdolnością do wiązania cząsteczek wody, przez co odgrywa bardzo dużą rolę w nawilżaniu skory.

Kwas hialuronowy stanowi podstawowy składnik wielu kremów nawilżających, maseczek, balsamów do ciała, środków do demakijażu czy toników do twarzy. Jego zdolność do wiązania cząsteczek wody pozwala skutecznie nawilżyć skórę i zapobiec odparowywaniu wody z jej powierzchni. Ilość produkowanego kwasu hialuronowego w naszym organizmie automatycznie zmniejsza się po 25. roku życia, a proces ten dodatkowo nasila się po 40. roku życia. Przez to skóra wolniej się regeneruje, staje się przesuszona, a na jej powierzchni pojawia się coraz większa ilość zmarszczek.  płytkich, mimicznych zmarszczek. Spadek ilości kwasu hialuronowego w skórze sprawia, że staje się ona wrażliwsza, zwiększa się też jej podatność na uszkodzenia, dlatego tak ważne jest dostarczanie tego składnika wraz z kremem lub innym produktem kosmetycznym. 

HA to substancja, która służy m. in. do:

* wypełniania zmarszczek,

* podnoszenia owalu twarzy,

* ujędrniania i rewitalizacji skóry,

* wygładzania zmarszczek w okolicy dekoltu i szyi,

* nieinwazyjnej korekty wybranych obszarów twarzy lub ciała, np. policzków, piersi,

* modelowania i powiększania ust,

* natychmiastowego nawilżania skóry.

Dzięki temu, że kwas hialuronowy jest substancją naturalnie występującą w organizmie człowieka, w kosmetyce i medycynie zaś produkowany jest metodami biotechnologicznymi, stosowanie go w różnorodnych zabiegach jest stosunkowo bezpieczne dla pacjenta, a ryzyko alergii, powikłań czy uszkodzeń skóry niskie.