Darmowa dostawa od 450zł

Metody zwiększania przenikania substancji aktywnych w głąb skóry

Jak to właściwie jest z tym przenikaniem substancji przez skórę? Niektórym wydaje się, że wszystko przenika przez kolejne warstwy skóry… Warto wtedy przetoczyć następujący przykład. Gdyby tak było, wchodząc do kąpieli stawalibyśmy się cali, pełni wody 🙂 Oczywiście to się nie odbywa.

Jak zatem podejść do tematu przenikania przezskórnego? Jak wybrać odpowiedni krem, wierząc producentom, że wszystko wnika wgłąb naszej skóry?
Otóż, przenikanie lub wchłanianie substancji aktywnych przez skórę jest procesem, od którego zależy efekt odżywczy i terapeutyczny preparatów kosmetycznych. Przebiega z różną intensywnością. Do różnych warstw skóry, przenikają różne grupy substancji. Jest jednak jedna zależność, im grubsza warstwa rogowa naskórka, tym przenikanie jest trudniejsze. Przenikanie substancji biologicznie aktywnych przez skórę można zwiększyć poprzez – ogrzewanie, masaż miejsca, na które nakładamy preparat. Działa to na zasadzie rozszerzenia naczyń włosowatych, a to przyczynia się do lepszego wchłaniania substancji.

Na opakowaniach niektórych produktów można znaleźć informację o występujących w nich LIPOSOMACH. Co to takiego?

Liposomy, ułatwiają przenikanie cząsteczek do głębszych warstw skóry. Jest to jeden ze sposobów na zwiększanie absorbcji przez skórę składników biologicznie czynnych. Również receptura samego preparatu ma znaczenie. Jest to już czysto chemiczna kwestia. Na przykład wprowadzanie do fazy olejowej emulsji, oleju roślinnego. Dzięki kwasom nienasyconym zawartym w olejach, następuje łączenie się z lipidami naskórka, w wyniku czego przenikanie jest bardziej skuteczne.

Jak w gabinecie kosmetycznym zwiększamy przenikanie przeznaskórkowe?

1. Stosując sonoforezę

Przyspiesza ona przenikanie substancji biologicznie aktywnych za pomocą ultradźwięków. Proces sonoforezy działa termicznie, mechanicznie i chemicznie. Wzmaga przenikanie substancji przez błony komórkowe, pobudza metabolizm komórem.

2. Stosując elektroporację

Elektroporacja to proces, który zachodzi podczas oddziaływania na komórki pola elektrycznego. Pod wplywem impulsów elektrycznych w błonach komorkowych głębszych warstw skóry powstają elektrofory, które sa nazywae nanoporami. Ich obecnośc ułatwia przenikanie substancji biologicznie aktywnych w głąb skóry i tkanki podskórnej, CZYLI BARDZO GŁĘBOKO. Tam, gdzie nie ma szansy dotrzeć, bez pomocy technologii.

3. Jonoforeza

Polega na użyciu prądu stałego, w celu wprowadzenia substancji aktywnych.