Pielęgnacja skóry w okresie zimy i wczesnej wiosny

Późna zima oraz wczesna wiosna to czas „ekstremalnych” warunków atmosferycznych. Wiatr, deszcz, śnieg, niskie i wysokie temperatury, niska wilgotność powietrza, obniżona odporność organizmu. Wszystkie te czynniki działają najczęściej równocześnie w ciągu dnia i choć funkcje skóry są wysoko rozwinięte, dzięki czemu potrafi ona bronić się przed atakami z zewnątrz, to i tak potrzebuje ciągłego wsparcia z naszej strony.

Właściwa pielęgnacja skóry w zimie jest niełatwym zadaniem. Brak odpowiedniej ochrony może doprowadzić do przemarznięcia wrażliwych partii skóry, co w przypadku cieńszej i delikatniejszej skóry może spowodować popękanie naczynek i doprowadzić do rumienia, nerwicy naczyń czy trądziku różowatego. Doraźnie pomogą kosmetyki ze składnikami wzmacniającymi ścianki naczyń krwionośnych tj. witamina K, wyciąg z arniki, kasztanowca oraz miłorzębu japońskiego.

Należy pamiętać, że naczynia krwionośne na całym ciele zwężają się pod wpływem docierającego, nawet przez ubranie zimna. Skutkuje to pogorszeniem odżywienia skóry, rozchwianiem jej metabolizmu i osłabieniem ochrony. W tak mało sprzyjających warunkach nasza skóra wymaga wyjątkowego traktowania – z jednej strony regeneracji i wzmacniania z drugiej zaś pielęgnacji i ochrony.

Jakie kosmetyki pielęgnacyjne stosować zimą?

W pielęgnacji domowej kosmetyki które powinniśmy wybierać do pielęgnacji naszej cery to kremy o bogatszej konsystencji, dzięki którym zminimalizujemy negatywny wpływ czynników środowiskowych oraz przywrócimy prawidłowy stopień nawilżenia. Wybierając kosmetyki dla siebie powinniśmy szukać takich, w których składzie występują witaminy A, D, E, K, witamina B5 (kwas pantotenowy), alantolina, ceramidy, lipidy, NNKT (np. olej z wiesiołka, olej z awokado, olej z migdałów). Oczywiście w przypadku, kiedy mamy cerę suchą, naczynkową . Jeśli mamy cerę mieszaną czy tłustą powinniśmy jednak wybrać krem nawilżający. Zwróćmy uwagę na takie składniki jak: enzymy, flawonoidy, garbniki, kwas hialuronowy, kwasy owocowe, witamina C, mukopolisacharydy, aloes, arnika.

Czy zima to dobry czas na kosmetyki z filtrem?

Pamiętajmy, że w okresie zimowym promieniowanie UVA jest tak samo intensywne jak w okresie letnim. Odpowiada ono za powstawanie zmarszczek i fotostarzenie skóry, reakcje alergiczne oraz powstawanie nowotworów. Promieniowanie UVA przedostaje się zarówno przez gęste chmury jak i szkło. W dni pochmurne przenika do skóry i  uszkadza włókna kolagenowe. Dlatego tak ważne są kremy z filtrem oraz substancjami ochronnymi, zwłaszcza w ciągu dnia.

Jakie zabiegi wykonywać zimą?

Zima jest dobrym okresem na wykonanie niektórych zabiegów, których lepiej nie wykonywać latem, ze względu na intensywne słońce. Zabiegi, na które warto zdecydować się zimą, to wszelkie zabiegi z użyciem peelingów chemicznych, mikronakuwania,  depilacja laserowa, fotoodmładzanie.