Ciąża jest stanem fizjologicznym, jednak pod wpływem licznych zmian zachodzących wówczas w ciele przyszłej mamy, może dojść do pogorszenia kondycji skóry, włosów i paznokci.
Podwyższony poziom progesteronu i estrogenów prowadzi do pojawienia się na skórze zmian naczyniowych. Ściany naczyń krwionośnych rozszerzają się, co w rezultacie prowadzi do ich uwidocznienia na skórze. Dodatkowo, problem ten może dotyczyć również dłoni, doprowadzając do powstania rumieni dłoniowych, czyli zaczerwienień dłoni rożnego stopnia. Najczęściej pojawiają się one w okolicy trzeciego trymestru.
Innymi zmianami do których może dojść w okresie ciąży są naczyniaki gwiaździste lub pajączki naczyniowe, których obszar występowania to zwykle skóra brzucha, kończyn dolnych i twarzy. Są to drobne naczynia krwionośne o poszerzonym świetle, zwykle ustępują po porodzie, jednak należy mieć wówczas na uwadze ukierunkowaną pielęgnację, która pozwoli utrzymać mięśniówkę naczyń w dobrej kondycji. Klasycznym defektem kosmetycznym, postępującym w miarę rozwoju ciąży, są rozstępy skórne. Powstają w wyniku uszkodzenia głębszych warstw skóry zbudowanych głównie z kolagenu i elastyny. Są to białka odpowiadające w głównej mierze za elastyczność i napięcie skóry. Niestety na skutek intensywnych zmian hormonalnych, zachodzących w ciąży, skóra kobiet wykazuje zwiększoną tendencję do tworzenia się nieestetycznie wyglądających rozstępów. Powstają one w momencie, kiedy skóra pozostaje w stanie napięcia, bez możliwości relaksacji. Rozstępy są zmianami trudnymi do usunięcia, dlatego istotna jest prawidłowa pielęgnacja podczas ciąży, która zmniejszy ryzyko ich powstawania.
Istnieją skuteczne zabiegi kosmetyczne, które w początkowym etapie powstawania rozstępów ograniczą ich pojawienie się lub zasięg.
Warto też położyć szczególny nacisk na pielęgnację skóry w domu, w tym celu opracowana została cała gama preparatów w postaci balsamów i kremów, które są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Kolejnym problemem z jakim mogą borykać się przyszłe mamy w okresie ciąży są przebarwienia skórne, związane z procesem nadmiernego gromadzenia barwnika skórnego (melaniny) w jednym miejscu. Najczęściej jest to spowodowane zwiększonym poziomem hormonów. Pojawianie się zmian barwnikowych na skórze jest również związane z indywidualnymi predyspozycjami.
Dość często w ciąży dochodzi do zmiany zabarwienia istniejących wcześniej zmian.Częstym problemem jest również ostuda ciężarnych, a także obrzęki. W obrębie paznokci noże wystąpić hiperkeratoza podpaznokciowa, dystalna onycholiza, poprzeczne pobruzdowanie.
Jeśli nie wiesz w jaki sposób pielęgnować skórę w okresie ciąży, zapraszamy na Holistyczny Plan Terapii, podczas którego specjalista pomoże Ci w doborze pielęgnacji.